Operacja laserowa

Operacja laserowa prostaty lub usuwania kamieni

operacja laserowa

Operacja laserowa

Laser w zabiegach chirurgicznych ma liczne zalety i pod wieloma względami jest bardziej preferowany od otwartej formy operacji. Niskie ryzyko rozwoju powikłań czy zakażenia rany, wysoka skuteczność, szybki powrót do sprawności sprzed zabiegu to tyko niektóre plusy wybrania metody takiej jak operacja laserowa. Ta forma jest najbardziej znana w przypadku laserowej korekty wzroku, jednak okulistyka to nie jedyna dziedzina medycyny, w której laser znajduje zastosowanie.

Operacje laserem holmowym

Jest to stosunkowo nowatorska metoda, jednak jak się okazuje, dająca bardzo dobre wyniki. Ze względu właściwości fizyczne lasera, tj. minimalny zakres niekontrolowanego rozproszenia ciepła i doskonałe właściwości tnące jest uniwersalnym przyrządem do operacji urologicznych takich jak litotrypsja (laserowe rozbijanie kamieni nerkowych) czy operacja prostaty laserem. Dodatkowo po użyciu zielonej wiązki pacjent bardzo szybko wraca do normalnego funkcjonowania. Czas rekonwalescencji może skrócić się tutaj nawet do 24 godzin. Wszystko to sprawia, że chirurdzy bardzo chętnie sięgają po tę metodę zabiegu, jeśli to tylko możliwe.

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

To jedna z sytuacji, kiedy laser ten sprawdza się najlepiej. Czemu? W tym wypadku operacja laserowa polega tylko i wyłącznie na pokruszeniu złogów w moczowodzie, jednak jest to również możliwe w wyższych partiach układu moczowego, np. przy samej miedniczce nerkowej. Odłamki po ingerencji lasera nie są większe niż 0,1 mm co skutkuje brakiem bolesności przy wydalaniu. Dodatkowo piasek po użyciu tej konkretnej wiązki nie przesuwa się w stronę nerki, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Operacje prostaty

Usuwanie prostaty laserem może wydawać się drastyczne i nie koniecznie przekonywać, jednak te obawy są całkowicie bezpodstawne. Wiązka zapobiega krwawieniu czy zakażeniu rany, a zabieg sam w sobie jest bezbolesny dzięki miejscowemu znieczuleniu. W porównaniu do starszych metod leczenia ta szczyci się wysoką skutecznością, bo aż 98% zabiegów kończy się sukcesem bez konieczności dalszej hospitalizacji. Dodatkowo coś, na co nie pozwala większość innych laserów po zabiegu można wykonać badanie histopatologiczne wyciętego odcinka tkanki. Operacja prostaty laserem holmowym nie musi oznaczać jej wycięcia, może to być najzwyklejszy proces leczenia, o czy warto pamiętać zapisując się na termin operacji.

operacja laserowalaserowe rozbijanie kamieni nerkowychoperacja prostaty laseremusuwanie prostaty laseremoperacja prostaty laserem holmowym